Brno uvidí na ME 50 českých reprezentantů / European Championship in Brno: 50 of Top Czech MTB Riders are on the List

English text follows

Už za tři týdny se Jihomoravské metropoli Brně rozjede mistrovství Evropy horských kol, které přivítá bikery světového věhlasu. Po Světovém poháru v Novém Městě na Moravě bude ME XCO dalším velkým mezinárodním podnikem na českém území. Domácí fanoušci horských kol se tak opět mohou těšit na vynikající podnik s mnoha hvězdami.

Česko může do bojů vyslat až padesátku reprezentantů, reprezentační kouč Viktor Zapletal se rozhodl naplnit startovní kvóty u všech kategorií. V české nominaci jsou všechna velká jména: Jitka Čábelická, Karla Štěpánová, Ondřej Cink, Jaroslav Kulhavý, Jan Škarnitzl. A je to pochopitelné, šampionát před domácími fanoušky je pro každého reprezentanta speciální. A tato generace bikerů má to štěstí, že jej vůbec může zažít a český reprezentační dres si doma obléct. Vždyť evropské tituly se v Česku naposledy rozdávaly ve Špindlerově Mlýně v roce 1995!

Soupiska nominace zde

Velkým lákadlem šampionátu na novém okruhu v Bikeareně Anthropos bude Mathieu van der Poel, který nedávno potvrdil svou účast na brněnském šampionátu.


In three weeks, Brno, the South Moravian metropolis will host the European Mountain Bike Championship including many world-class champions. After the World Cup in Nove Mesto na Moravě, ME XCO will be another large international event in the Czech Republic. Many fans are looking forward to see their favorite international MTB stars on the track!

 The Czech Republic is able to list as much as 50 bikers in the event. National MTB team coach Viktor Zapletal has decided to fill the starting quotas for all available categories. Thus, Czech nomination list includes famous names: Jitka Cabelicka, Karla Stepanova, Ondrej Cink, Jaroslav Kulhavy, Jan Skarnitzl, and many others. Obviously, a race with home audience of MTB fans is a special occasion for every single rider. Moreover, this generation of bikers is lucky enough to be able to take part in the race and put on Czech national dress. Last time when European Championship took place in the Czech Republic, was in Spindleruv Mlyn in 1995!

 And a a great news for all the fans: top star Mathieu van der Poel recently confirmed his participation in Brno Championship. Do not miss him and be sure to come to brand new Bikearena Anthropos circuit.

ME MTB BRNO 2019