Juniorské evropské zlato vybojoval Lukas Malezsewski z Belgie / Junior European Gold Won Lukas Malezsewski from Belgium

 
01C_8384.jpg

English text follows

Boj o titul juniorského mistra Evropy v cyklistickém cross country svedli po šesti technicky a i fyzicky náročných kolech až na cílové rovince Belgičan Lukas Maleszewski a Švýcar Janis Bauman. Více síly na spurt měl Belgičan a stal se tak novým evropským juniorským šampionem. Bronzová medaile patří Harrymu Birchillovi z Velké Británie.

Z celkově 92 startujících závodníků byl nejlepším českým juniorem Jan Zatloukal, který se výborným výkonem v posledních dvou kolech probojoval až na konečnou 10. příčku a je tak v evropské TOP 10.

O náročnosti závodu hovoří i to, že celkem 33 závodníků (jedna třetina) juniorský závod nedokončila.

Výsledková listina zde

After six technically and physically demanding laps, the battle for the title of European Junior Champion in MTB cross country was fought on the finish line by Belgian Lukas Maleszewski and Swiss Janis Bauman. The Belgian had more power for the final spurt and won the jersey. The bronze medal goes to Harry Birchill from the UK.

Jan Zatloukal was the best Czech junior of the 92 starting riders, who finished on 10th place thanks to an excellent performance in the last two laps and is thus in the European TOP 10.

The difficulty of the race is also demonstrated by the fact that a total of 33 riders (one third) did not finish the junior race.

The result list here

Foto: Jaroslav Svoboda

 
ME MTB BRNO 2019