Primátorka Brna a Jaroslav Kulhavý představili ME MTB 2019

Brno, 6.5.2019

“Jsem moc ráda, že má Brno takovou možnost pořádat evropský šampionát horských kol, moc se na to jako fanoušek cyklistiky těším,” řekla na úvod tiskové konference u příležitosti červencového mistrovství Evropy MTB XCO primátorka Brna paní Markéta Vaňková.

Jihomoravská metropole bude ve dnech 25. – 28. července 2019 hostit historicky druhé mistrovství Evropy horských kol v olympijské disciplíně cross country, a to po dlouhých 24 letech. Dnes byl detailněji představen program a okruh šampionátu. “Začínáme přesně na minutu, což je symbolické a rádi bychom takto precizně pokračovali i dál,” řekl ředitel mistrovství Lubomír Vidlák, který se svým týmem stojí za celou organizací šampionátu a také budování okruhu.

“Od roku 2015 se zde konal Český pohár XCO, v roce 2017 jsme hostili Mistrovství ČR. Po loňském pohárovém závodu v červnu byla trať za pomoci města Brna kompletně přestavěna a zrekonstruována. Vznikla tak moderní Bikearena Anthropos. Není to jednoúčelová věc pro profesionály, ale celý areál slouží ke každodennímu využítí. Jsem rád, že tam potkávám lidi na kole, kdykoli tam zajdu. Věřím, že Anthropos se stane novou sportovně-rekreační zónou pro Brňáky,” uvedl Vidlák.

“Brno je městem univerzitním, městem vědy, městem kultury, ale málokdy uvádíme, že Brno je město sportovní. A to bychom chtěli změnit. A právě mistrovství Evropy nám zapadá do našeho projektu rozvoje sportu v Brně. Na jeho podporu jsme poskytli celkem 4 miliony korun. Věřím, že se dostaneme do povědomí dalších lidí a fanoušků, kteří uvidí nejen závody, ale nasají atmosféru Brna,” sdělila primátorka, která také prozradila, že se ráda prohání na svém trekingovém kole. “Ale spíš než terén vyhledávám cyklostezky. Zato moje děti jezdí na traily moc rády.”

“Zítra můžeme v podstatě odstartovat,” prozradil Vidlák, jehož tým se v minulém týdnu těmito slovy rozloučil s delegací z Evropské cyklistické unie UEC. “Okruh je hotový, bude se už jen dolaďovat, teď začne kampaň, aby se místní o šampionátu dozvěděli. Odvedli jsme tam obrovský kus práce, na okruhu padlo 650 tun kamení, kterým jsme upravili a zpevnili jednotlivá místa. Okruh kopíruje trať z minulých let, novinkou je pouze kamenitá sekce Extrém. Upraveny jsou i průchody pro diváky,” líčil Vidlák, jenž o šampionátu přemýšlí už od roku 2015.

Na prvním představení okruhu nemohl chybět ani nejúspěšnější český biker Jaroslav Kulhavý, který za novináři dorazil stylově na bicyklu. “Trať znám z předešlých let, je hravá, rychlá a docela technická, mně se vždycky celkem líbila. Musím říct, že Luboš se svým týmem udělali obrovský kus práce, upravená varianta okruhu je super. Střídají se sekce, divácky je dobře postavená, není nebezpečná a odpovídá trendům, které byly vidět i v Londýně nebo Riu,” uvedl dvojnásobný olympijský medailista Kulhavý. “A souhlasím s tím, že by se na trati mohlo jet už zítra, je tam jen pár drobností, které je třeba doladit. Líbí se mi, že lokalita je perfektně dostupná z města a může se využít i dál pro další cyklisty, děti a hobíky.” Jaroslav Kulhavý před novináři také otestoval některé vybrané pasáže brněnské Bikeareny ANTHROPOS.

Program šampionátu se rozjede už ve čtvrtek 25. 7. soutěžemi kategorie Masters, divácky velmi atraktivními štafetami a večerním zahajovacím ceremoniálem. V pátek uvidí diváci další kategorie Masters a také disciplínu Sprint Eliminator. Sobota a neděle pak už bude patřit juniorským kategoriím, závodníkům do 23 let a pochopitelně nejlákavější Elite.

Dobrou zprávou pro diváky a fanoušky je vstupné zdarma po celou dobu šampionátu.


Autor použitých fotografií: Jaroslav Svoboda

 
ME MTB BRNO 2019